СОЦІОЕКОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ ТА “LIFE MODEL OF SOCIAL WORK PRACTICE” У ПРАКТИЧНІЙ СОЦІАЛЬНІЙ РОБОТІ У СФЕРІ ПАЛІАТИВНОЇ ТА ХОСПІСНОЇ ДОПОМОГИ

Ключові слова: соціальна робота, паліативна та хоспісна допомога, права пацієнта, права людини, демократія, соціальна політика, соціальний захист і підтримка

Анотація

У статті встановлено, що одним із важливих підходів у соціальній роботі є соціально-екологічний підхід. Його основними принципом є сприйняття людей і їхнього оточення як взаємопов’язаних систем у межах їхніх конкретних культурних та історичних контекстів. У рамках цього підходу фахівці із соціальної роботи зі Сполучених Штатів Америки К.Б. Жермен і A. Гіттерман у 1980-х роках розробили “Life Model of Social Work Practice”, як практичний інструмент для застосування в соціальній роботі. Однією зі сфер діяльності фахівців із соціальної роботи може бути паліативна та хоспісна допомога – комплексна підтримка тяжкохворих і членів їхніх родин. Досліджено можливості використання “Life Model of Social Work Practice” у соціальній роботі у сфері паліативної та хоспісної допомоги в Україні. Встановлено, що поточна нормативно-правова база в Україні загалом відповідає соціально-екологічному підходу, зокрема принципам “Life Model”. Етапи соціальної роботи, відповідно до “Life Model”, здебільшого відповідають процедурам, передбаченим чинною нормативно-правовою базою в Україні. У зв’язку з високою соціальною актуальністю паліативної та хоспісної допомоги важливо вивчати сучасні теорії та підходи, які прямо впливають на розвиток допомоги цій групі клієнтів.

Посилання

Рак в Україні, 2019–2020 рр., захворюваність, смертність, показники діяльності онкологічної служби. Бюлетень Національного канцер-реєстру України. № 22. URL: http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_22/index.htm.

Рак в Україні, 2020–2021 рр., захворюваність, смертність, показники діяльності онкологічної служби. Бюлетень Національного канцер-реєстру України. № 23. URL: http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_23/index.htm.

Рак в Україні, 2022–2023 рр., захворюваність, смертність, показники діяльності онкологічної служби. Бюлетень Національного канцер-реєстру України. № 25. URL: http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_25/index.htm.

Вольф О.О. Взаємодія між державними та недержавними організаціями заради розвитку паліативної та хоспісної допомоги в Печерському районі Києва. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Серія «Політологія. Соціологія. Право». 2011. С. 109–117.

Вольф О.О. Питання розвитку сфери охорони здоров’я та паліативної допомоги під час парламентських виборів у Словацькій Республіці (2020 р.). Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Питання політології». 2021. № 40. С. 82–90.

Вольф О.О. Трансформація державної політики у сфері освіти фахівців з середньою медичною освітою з питань допомоги в кінці життя у контексті цілей сталого розвитку і
демократизації суспільства в Україні. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Питання політології». 2020. Вип. 37. С. 60–68.

Право на забезпечення реабілітаційним обладнанням і інформацією у сфері паліативної та хоспісної допомоги в Україні / Ю.І. Губський та ін. Актуальні питання паліативної та хос-пісної допомоги в Україні: фармацевтичні та медико-юридичні аспекти : Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції, 20–21 листопада 2013 р. Київ : Університет «Україна», 2013. С. 87–94. URL: http://medicallaw.org.ua/fileadmin/user_upload/pdf/prava_na_rehabil_oblad.pdf.

Житинська М.О. Професійна підготовка майбутніх соціальних працівників до здійснення паліативного догляду осіб літнього віку. Київ : вид-во НПУ ім. М.П. Драгоманова,
2019. С. 117–121.

Калашлінська М.В. Політико-правові проблеми надання паліативної допомоги інкурабельним хворим в Україні. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія «Політичні науки». 2019. С. 73–78.

Паліативна допомога тяжкохворим або невиліковно хворим в останній період життя / П.Є. Лівак та ін. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія «Психологія». 2022. Т. 33 (72). № 1. С. 49–54.
Опубліковано
2024-08-17