ІСТОРІЯ КОНФЛІКТУ СТОСОВНО МОРСЬКИХ КОРДОНІВ У РАЙОНІ АРХІПЕЛАГУ ДЯОЮЙДАО / СЕНКАКУ

Ключові слова: Азіатсько-Тихоокеанський регіон, КНР, Японія, Дяоюйдао, Сенкаку, територіальні претензії, прикордонний конфлікт, історія міжнародних відносин

Анотація

Питання кордонів у історичному, географічному та політологічному контекстах є одним з найважливіших у сучасному світі, тому що у умовах міжнародно-політичної турбулентності саме питання врегулювання прикордонних конфліктів, особливо тих, що мають багатосторонній характер, приймає ключовий характер у вирішенні міждержавних конфліктів. Острови Сенкаку (китайською картографією Дяоюйдао) включають в себе п'ять безлюдних островів і три рифи загальною площею близько 6,32 квадратних кілометрів, розташовані в південній частині Східно-Китайського моря, в 175 км на північ від острова Ісігакі, в 190 км на північний схід від острова Тайвань і в 420 км на схід від материкового Китаю. Острови Сенкаку контролюються Японією, а їх право власності оскаржується Китайською Народною Республікою і Республікою Китай. Потенційно цей прикордонний конфлікт може стати casus belli у відносинах вищезгаданих держав. З огляду на еволюцію прикордонної суперечки між Японією та КНР щодо власності на архіпелаг Дяоюйдао / Сенкаку, можна виділити чотири основні етапи розвитку конфлікту. З XIV ст. до 60-х років ХХ ст. через незначність архіпелагу і відсутність розвиненої системи морського права архіпелаг не представляв особливого інтересу і не був каменем спотикання в китайсько-японських відносинах. У 1970–1980-х роках у зв'язку з відкриттям покладів вуглеводнів в регіоні конфлікт розвивався, але не набував серйозних форм, оскільки, з одного боку, США не могли допустити конфлікту між союзниками в рамках протистояння з СРСР, з іншого боку, Пекін не мав реальних можливостей встановити контроль над архіпелагом. У 1990–2000-х роках, після розпаду біполярної системи міжнародних відносин, конфлікт знову загострився, однак, на відміну від попереднього періоду, КНР поступово виходила з орбіти впливу Вашингтону і стримуючим фактором стала скоріше фізична нездатність КНР боротися за архіпелаг силою. У 2010-х роках баланс сил в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні суттєво змінився, і була спроба сформувати в регіоні дві альтернативні та конкуруючі системи міжнародної безпеки, що призвело до втрати безпеки в регіоні в цілому. Через це поведінка Китаю у цьому конфлікті набуває все більш агресивного характеру.

Посилання

Bulik, M. (2014). The Senkaku Archipelago (Diaoyu Islands) in the context of Japan-China relations. Bulletin of Mariupol State University. Series: History. Political Science. Mariupol,10, 58–64 [in Ukrainian].
[Булик М.В. Архіпелаг Сенкаку (острови Дяоюйдао) в контексті японо-китайських відносин. Вісник Маріупольського державного університету. Серія : Історія. Політологія : зб. наук. пр. (Маріуполь) 2014. Вип. 10. С. 58–64]
Connors, M. (2004). The New Global Politics of the Asia-Pacific. London: Routledge [in English]. [Connors M. The New Global Politics of the Asia-Pacific. London: Routledge, 2004].
Japan’s International Relations. Politics, Economics and Security. (2007). Ed. by G. Hook. London: Routledge [in English]. [Japan’s International Relations. Politics, Economics and Security. / Ed. by G. Hook. London: Routledge, 2007].
Lohmeyer, M. (2008). The Diaoyu / Senkaku Islands Dispute. University of Canterbury [in English]. [Lohmeyer M. The Diaoyu / Senkaku Islands Dispute. University of Canterbury, 2008].
Pletcher, K. (2011). The history of China. New York: Britannica Educational Publishing [in English]. [Pletcher K. The history of China. New York: Britannica Educational Publishing, 2011].
Rossabi, M. (2014). A history of China. Oxford, Blackwell Publishing. [In English]. [Rossabi M. A history of China. Oxford, Blackwell Publishing, 2014.]
Shilak.O. (2013). The confrontation between Japan and China over the Senkaku Islands. International relations and tourism: present and retrospective. Lutsk, 3, 47–51 [in Ukrainian]. [Шилак О. Протистояння Японії та Китаю за острови Сенкаку. Міжнародні відносини і туризм: сучасність та ретроспектива. (Луцьк) 2013. № 3. С. 47–51].
Treaty of Peace with Japan (1951). [in English]. [Treaty of Peace with Japan (1951). URL: http://www.taiwandocuments.org/sanfrancisco01.htm. (дата звернення 30.01.2025)].
Опубліковано
2025-04-22
Розділ
ПОЛІТИЧНІ ІНСТИТУТИ ТА ПРОЦЕСИ В МІЖНАРОДНОМУ, РЕГІОНАЛЬНОМУ ТА НАЦІОНАЛЬНОМУ КО