РОЛЬ СПІЛЬНОТ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ У ВИКОНАННІ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ТИМЧАСОВО ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

Ключові слова: медико-психологічна допомога, ВПО, психосоціальна підтримка, громадські організації

Анотація

Унаслідок війни між Росією й Україною внутрішньо переміщені особи (ВПО) стикаються зі значним психологічним напруженням і травматичними подіями через втрату своїх домівок і страх за власну безпеку. Забезпечення ефективної психологічної підтримки внутрішньо переміщених осіб набуває великого значення для збереження їхнього психічного здоров’я та полегшення процесу відновлення [2; 5]. Спільноти та громадські організації все більше стають ключовими учасниками гуманітарних дій, допомагають урядовим структурам у розробленні та виконанні програм допомоги. Розуміння їхньої ролі в наданні медико-психологічної допомоги може сприяти покращенню ефективності цих програм. Також спільноти та громадські організації часто мають ближчий доступ до потерпілих осіб і можуть надати більш індивідуалізовану, культурну та доступну допомогу, ніж урядові структури. Розуміння їхньої ролі дозволить оптимізувати систему підтримки для внутрішньо переміщених осіб. У статті висвітлено дослідження взаємодії між громадськими організаціями, спільнотами й урядовими структурами, їхній вплив на ефективність і доступність програми медико-психологічної допомоги для внутрішньо переміщених осіб. Результати дослідження підтвердили, що розроблена модель медико-психологічної допомоги для тимчасово внутрішньо переміщених осіб була створена з урахуванням їхніх основних потреб і характеристик психологічного стану, спричинених війною та переміщенням. У цю модель входять такі складові частини: профілактика медичних проблем, медико-психологічна реабілітація, формування позитивного ставлення до постраждалих у суспільстві, організація спеціального середовища для спілкування через спільноти та громадські організації, проведення психокорекційної роботи, оцінювання результатів і потенційна корекція. Окрім того, активна участь спільнот і громадських організацій у виконанні та реалізації цієї програми виявилася ключовою у формуванні сприятливого середовища для соціальної адаптації й інтеграції внутрішньо переміщених унаслідок війни осіб в Україні.

Посилання

Внутрішньо переміщені особи. URL: https://www.msp.gov.ua/timeline/Vnutrishnoperemishcheni-osobi.html.

Гожда К.Є., Рекотова О.П. Генезис поняття внутрішньо переміщених осіб. Молодий вчений. 2018. № 4 (2). С. 659–662.

Де ВПО можуть отримати безплатну юридичну допомогу? Перелік ініціатив та організацій. Громадський простір. URL: https://www.prostir.ua/?news=de-vpo-mozhut-otrymatybezkoshtovnu-yurydychnu-dopomohu-perelik-initsiatyv-ta-orhanizatsij.

Іванова І.Б. Концепції нормалізації в інтегрованому соціальному середовищі. Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. 2014. № 11 (13). С. 2–11.

Інтеграція у громаду. Електронний ресурс. URL: https://sss-ua.org/news/integracziyav-gromadu-ta-praczevlashtuvannya-u-ternopoli-obgovoryly-priorytetni-pytannya-shhodopereselencziv/.

Ісаєва Н.С. Теоретико-правова характеристика визначення поняття «внутрішньо пере особи». Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх
справ. 2018. № 4. C. 70–75.

Керівні принципи з питань внутрішнього переміщення / Агентство ООН у справах біженців (UNHCR). URL: https://www.ohchr.org/Documents/ Issues/IDPersons/GPUkrainian.pdf.

Наливайко Л.P., Орєшкова А.Ф. Внутрішньо переміщені особи: визначення поняття. Право і суспільство. Серія «Географічні науки». 2018. № 1 (1), C. 34–39.

Семигіна Т.В. Психосоціальна підтримка тих, хто пережив війну: завдання для політики. Розвиток основних напрямів соціогуманіатрних наук: проблеми та перспективи : збірник статей та тез доповідей за матеріалами ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, м. Кам’янське, 6–7 квітня 2017 р. Дніпро : вид-во ДДТУ, 2017. С. 15–17.

Семигіна Т. В. Розвиток власних теорій соціальної роботи: глобальні тенденції. Розвивальний потенціал сучасної соціальної роботи: методологія та технології : мате-
ріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції, 15–16 березня 2018 р. Київ, 2018. С. 190–194.

Швець Б. Дослідження якості життя населення України. URL: http://vuzlib.com.ua/articles/book/21219-Doslіdzhennja_jakostі_zhittj/1.html.

User’s manual for the SF-12v2 health survey: with a supplement documenting the SF-12 health survey / M. Kosinski et al. Lincoln, RI : Quality Metric Incorporated, 2007.

Ware J.E., Sherbourne C.D. Med Care. 1992. Jun. № 30 (6). P. 473–483.
Опубліковано
2024-08-17